W okresie karnawału oraz z okazji innych wydarzeń, takich jak Ostatki, Sylwester czy Andrzejki, warto efektownie ubrać się lub samodzielnie wykonać ciekawy kostium.
Na popularne w czasie karnawału bale przebierańców oraz kameralne imprezy w gronie najbliższych znajomych warto więc nie tylko wykonać śmieszne przebranie lub kostium nawiązujący do postaci bohaterów filmów lub książek. Z okazji bardziej oficjalnych wyjść można z powodzeniem przygotować również stylowy, elegancki i bardzo wyszukany, tradycyjny karnawałowy strój wenecki.
Podczas karnawału w Wenecji uczestnicy ulicznych zabaw i parad często przebierają się w kolorowe stroje. Nie są to co prawda kostiumy przypominające stroje tancerek, znane z karnawału w Rio de Janeiro, ale bardzo eleganckie suknie, peleryny oraz niezbędne dodatki i charakterystyczne rekwizyty, takie jak choćby wspomniane wcześniej maski.
Stroje weneckie zazwyczaj składają się z wzorowanej na XVII-XVIII wiecznych sukniach balowych bogato zdobionej peleryny oraz spódnicy lub sukienki o długości maxi. Wykonane z błyszczącego, kolorowego materiału (najczęściej satyny) suknie te są bogato zdobione i misternie dekorowane efektownymi, złotymi lub srebrnymi haftami, kolorowymi cekinami lub koralikami.
Suknia wieczorowa, wzorowana na weneckim kostiumie karnawałowym powinna być uszyta luźno, najlepiej z cienkiego i efektownie układającego się materiału. Co więcej, powinna posiadać szerokie, długie rękawy oraz dekolt wykończony kryzą lub dekorowanym, usztywnianym kołnierzem. Nierzadko suknie takie mogą również być wykonane z marszczonego materiału, misternie upiętego w stylowe fale i zagięcia.
W strojach weneckich obok sukni i peleryny nierzadko pojawiają się również efektowne nakrycia głowy, przypominające nieco obszerne turbany z kolorowego materiału lub efektowne kapelusze z dekoracją z kwiatów, piór czy sztucznej biżuterii. Jednakże najbardziej charakterystycznym elementem takiego stroju są dekoracyjne maski, często używane jako dodatek do wieczorowego stroju karnawałowego.
Maskę wenecką z powodzeniem można wykonać samodzielnie z kawałka sztywnej tektury, który następnie należy pomalować na kolor złoty lub srebrny. Oczywiście, można także wprowadzić inne odcienie, należy jednak pamiętać, aby były to kolory mocne, zdecydowane i najlepiej błyszczące. Maska powinna być również ozdobiona kolorowymi piórami, wstążkami, koralikami, brokatem lub cekinami. Warto w tym miejscu dodać, iż nierzadko maski weneckie modeluje się w efektowne i oryginalne kształty. Obok maski zasłaniającej jedynie oczy na festiwalach i przebieranych imprezach karnawałowych spotkać się również można z maskami zakrywającymi niemalże całą twarz.